KM kajatár
Nagy örömmel mutatjuk be a KM kajatárat, ahol egyrészt fontos tippeket olvashattok a főzés tudományához, szeretnénk egy kezdő szakácsot is nagy biztonsággal eligazítani.
Továbbá találtok jópár receptet is különféle kategóriákba, amit egytől egyig KM-es kezek írtak a saját tapasztalataikat felhasználva.
A receptkönyv remélhetőleg folyamatosan bővülhet újabb és újabb receptekkel. Jó étvágyat!
“Való ugyan, hogy nekem nem mesterségem a főzés, nem is illene hozzám, hogy én egyházi ember lévén, hivatalomhoz képest a rajzoló eszközök helyett a főzőkalanat forgassam; tanúltam mindazonáltal kénytelenségből is annyit, hogy a rendes főzést a kotyvasztástól meg tudom választani; azt is tudom, hogy a jó ebédnek készítése nem kolosvári káposztán, hanem a jó tehénhúslévnek főzésén kezdődik; és hogy a nevezetes magyarok konyháiban a pástétomot nem rozslisztből csak tiszta vízzel, sóval gyúrják, hanem jóféle vajas tésztából készítik. (...) Írtam Körmötz-bányán Sz. András havának 26. napján 1795.” - Simai Kristóf SchP
KM Kajatár - kisokos
Piaristaság és gasztronómia - ki volt Simai Kristóf?
„Némely étkeknek készítése-modgya, mellyet Simai Kristóf S. P. próba tételei után jónak talált, és öszve irogatott Körmötz-bányán” – olvasható Simai munkájának elején. A recepteket 1795 és 1799 között gyűjtötte össze, az elkészült szakácskönyv a korszakban nem jelent meg, a kéziratot csak 2011-ben adták ki.
Simai Kristóf (1742–1833) 1765-ben lépett a piarista rendbe, 1778–1790-ig Kassán, majd 1829-ig Körmöcbányán tanított rajzot, végül 1830-tól haláláig Selmecbányán élt. Elsősorban drámaíróként ismert, a korszakban jelentős színpadi sikerek köthetők a nevéhez, Igazházi című darabjának bemutatásával nyílt meg az első magyar színtársulat Budán 1790-ben; Molière Fösvény című darabját Zsugori címmel elsőként ültette át magyar nyelvre. A piarista rend első akadémikusa, a megalakuló Akadémia 1832-ben tagjai sorába választotta, melyben szerepet játszott szótáríró tevékenysége (Végtagokra szedett szótár. Buda, 1809–1810). Furcsa kitérőnek tűnhet pályáján a szakácskönyv írása, azonban – ahogy arról az Előbeszéd tájékoztat – szervesen illeszkedett elképzeléseihez: „egyéb kiadott munkámmal, úgy ezzel is kedvességet találok az érdemes haza előtt.” Nyilvánvaló tehát Simai Kristóf célja a munka megírásával: korszerűbb, magasabb színvonalú, jó minőségű fogások készítésére sarkallni az olvasót. Receptgyűjteményében szerepelnek már paprikából, paradicsomból, kukoricából készült fogások.
Ki vagyok és mire van szükségem?
Az emberek nemcsak alakban, magasságban, korban különböznek egymástól, hanem alapvető ételigényeikben is. Másra van szüksége egy fiatal, növekedésben lévő szervezetnek, és másra az idősnek. A különféle éghajlaton élő emberek élelmezési igényei is mást kívánnak. De még egyazon éghajlaton élő, egyforma korú emberek igénye is eltér egymástól aszerint, hogy mivel foglalkoznak, milyen munkát végeznek. Ezeket az igényeket elégítik ki az évszázadok során kialakult táplálkozási szokások; fontos tehát ismerni néhány alapszabályt, amire támaszkodhatunk. Testünket legegyszerűbben a motorhoz hasonlíthatjuk, a táplálkozást pedig az üzemanyaghoz. Tudjuk, hogy a motor akkor is fogyaszt üzemanyagot, ha álló helyzetben működik; ugyanígy szervezetünk is fogyaszt energiát alvás vagy pihenés közben is. Szervezetünk ezen idő alatt is „üzemel", természetesen lassúbb ütemben, kevesebb energiát fogyaszt, mint amikor mozgunk, dolgozunk, vagy például kirándulunk, túrázunk. A mozgás mértékétől függően növekszik táplálkozási szükségletünk is: minél nehezebb munkát végzünk és minél nehezebb körülmények között, annál erősebben kell szervezetünket „fűteni".
A fiatal, növekvő szervezetnek plusz igénye, hogy a növekedéséhez szükséges ”építőanyagot” is szállítsa a szervezetéhez. Legegyszerűbben ezzel magyarázható a kamaszok hatalmas étvágya. Ne lepődjünk meg, ha a növésben lévő gyerekek - jellemzőbben fiúk - akár a többszörösét is képesek elfogyasztani annak, amit egy felnőtt megeszik. E korosztály esetében ha pl egy tempósabb túrával egybekötött hétvégét tervezünk, számítsunk repetára és emiatt érdemes kicsit többet főzni, mint ami a minimál fejadag.
Fontosabb alapvetések és praktikumok
Tervezzünk és vásároljunk okosan
Az élelmiszerek kínálata manapság nagyon gazdag. Akár egyszerű, akár különleges ételt akarunk készíteni, ahhoz, hogy ízletes és egészséges legyen, a vásárláskor fontos a minőségre ügyelni. Érdemes olyan üzletben vásárolni, ahol kapható friss áru. Ha van a közelünkben piac, keressük az aktuális évszak gyümölcseit és zöldségeit (az idénytermékek ilyenkor olcsóbban). A jó minőségű áru nem feltétlenül drágább.
Konzervek: ha percek alatt szeretnénk a főzéssel végezni, konzervek széles választéka áll a rendelkezésünkre. Ezeket friss hozzávalókkal kombinálva finom fogások készíthetőek.
Száraztészták: számtalan formában és méretben kapható, néhány perc alatt gyorsan elkészülnek. Ragukhoz, pörköltekhez gyors köretnek kiváló.
Rizs: leggyorsabban a fehér, előfőzött rizs készíthető el, hamar megfő, nem szükséges előpirítani, és csak sót kell tenni a főzővízbe.
Mélyhűtött leveles tészta, pizzatészta: mivel mélyhűtőben akár 3 hónapig is eláll, ezért az sem baj, ha nem közvetlenül a kirándulás előtt vesszük meg, viszont hűtést igényel. Felengedés után percek alatt készíthetünk belőlük ételt.
Tervezés
Szállásfoglalásnál mindenképpen kérdezzünk rá a konyha felszereltségére. Ne tervezzünk olyan ételt, amihez sütő kell, hacsak nem tudjuk biztosan, hogy van a szálláson működő sütő és tepsi.
Legyen tiszta, hogy ki a felelős a bevásárlásért, étkezésekért, főzésért.
A biztonság kedvéért töltsünk le és legyen kéznél mértékegységeket és átváltásokat tartalmazó táblázat, vagy honlap. Lásd a mellékletben.
Hogy egy főre miből mennyit vásárolunk, az attól is függ, hogy kicsikre, vagy nagyokra fogunk főzni. Ebben segít a mellékletben található táblázat.
A palacsintasütő és mérőedény/mérleg általában nem felszerelése a vendégszállásoknak, tehát vinni érdemes.
Vásároljunk előre, mivel egyrészt olcsóbb, mint a helyszínen, másrészt az együtt töltött időt és programokat nem kell megszakítani vásárlás miatt.
A közös főzés építi a közösséget - lehetőség szerint mindenkinek találjunk ebben kisebb-nagyobb feladatot az előkészítés és a főzés során is.
Számoljunk azzal, hogy a vidéki kisboltokban korlátozott a kínálat, sok termék nem elérhető.
Amit a gyerekek hoztak otthonról és az út során megmaradt, az tegyük be a közösbe és fogyasszuk el.
Bevásárlás
Legyen bevásárlólistánk - mindennel! (pl. alapfűszerek is: só, bors, cukor, őrölt fűszerpaprika)
Támogasd a magyar termékeket.
Bármilyen diszkont olcsóbb.
Ne egyedül vásárolj!
Érdemes autóval menni, ehhez segítséget kérni, készülni a cipelésre, tárolásra.
Tojás vásárlása esetén bátran nyisd fel a tojástartó dobozokat, ellenőrizd, hogy tele van-e, nincs-e eltörve.
A “családi csomag” és az “akció” nem feltétlenül a rossz minőséget jelenti, érdemes innen vásárolni.
Szánjuk rá az időt a termékek közti kg/dkg-árak összehasonlítására, hogy ár-érték arány szempontból gazdaságosabban jöjjünk ki.
Tea, szörp mindig jobban fogy, mint a sima víz.
Extra kellékekeket vásároljunk abban az esetben, ha tudjuk, hogy a szálláson nincs (mosogatószer, szivacs, papírtörlő, WC papír). Erre szintén kérdezzünk rá a foglalásnál.
Egyszerhasználatos tárgyak helyett vigyünk magunkkal otthonról pl kulacsot.
A vidéki boltok korán zárnak és ha nyitva is vannak, nem biztos, hogy nagy mennyiségben kapható pl. kenyér, vagy pékáru. 20+ embernél érdemes előre telefonon berendelni.
Vásárlásnál a bevásárlókocsiban (egyéb nevei: szekér, kulló, stb.) és a csomagtartóban a puha, törékeny dolgokat felülre tegyük.
Mi szokott elmaradni a vásárlásnál? Amiről a receptek feltételezik, hogy egy átlag háztartásban van. Tehát pl érdemes venni olajat, vagy zsírt, amennyiben az ételünkhöz szükséges.
Érdemes zsírt venni az olaj helyett, mert olcsóbb és reggelihez elmegy a kenyéren.
Szeletelt kenyeret érdemes venni és a szeletek számával tisztában lenni. Ha úgy adódik, hogy sok kenyér marad ránk, akkor tojásból remek bundáskenyér készíthető. Fokhagymás tejföllel mennyei.
Tárolás
A húst és a tejtermékeket mindenképpen hűtőben tároljuk. Csirke-, vagy pulykahúst egy napon belül el kell készíteni, különben megbüdösödik.
A zöldségek nem igényelnek hűtést, egy rekeszben, polcon, zacskóban elállnak.
Érdemes lehet a rágcsákat összeszedni - jobb gazdálkodás, igazságosabb elosztás, rovarok elleni védekezés miatt. Ebben előre meg kell egyezni a csoporttal.
Konyhai felszerelések
Az ételek elkészítését jelentősen gyorsítja, ha megfelelő konyhai eszközöket használunk. Vendégszállások, táborhelyek esetén azonban ne számítsunk arra, hogy mindenféle típusú edényt találunk. Ilyen esetben azt használjuk, ami a rendelkezésünkre áll, s ha van olyan eszköz, amire terveink alapján mindenképpen szükségünk lesz, inkább vigyük magunkkal (pl mérőedény, palacsintasütő).
Bármilyen a konyha felszerelése, az alábbi szempontokra érdemes figyelni:
Sütéshez olyan edényt használjunk, aminek egyenletes az alja, mert pl egy girbegurba aljú serpenyőben nem egyformán sülnek a húsok, vagy a palacsinta.
Ha rendelkezésünkre áll rozsdamentes acél serpenyő, akkor nyert ügyünk van, ezek vezetik legjobban a hőt, gyorsabban készül benne az étel.
Az öntöttvas edények is jó minőségűek, de nehezebb őket tisztítani.
Ha kevés zsiradékkal készítünk húst, rántottát, palacsintát, vagy bundás kenyeret, akkor erre kiválóak a teflon bevonatú edények.
A teflon bevonat könnyen megsérül, ezért ajánlatos inkább fából készült eszközöket használni a kevergetéshez, vagy valaminek a megfordításához.
Az edény jól illeszkedjen a tűzhely lapjára/gázláng fölé. Így a hőt gyorsan és egyenletesen vezeti és nem pazarlunk - teljes mértékben kihasználható a főzéshez használt energia.
Vágódeszka használatánál helyezzünk alá nedves konyharuhát, hogy darabolás közben ne csúszkáljon.
Krumplipüré készítésekor, ha nem áll rendelkezésünkre krumplinyomó, akkor villával, vagy egy bögre aljával is meg tudjuk törni, bár ez időigényesebb.
Mikrohullámú sütő segítségével sok konyhai művelet meggyorsítható (pl lásd a receptek között a bögrés brownie leírását). Csak erre a célra megfelelő üveg, porcelán, vagy műanyag edényeket tegyünk bele.
A főzés munkamenete és megtervezése
A főzésnek az ésszerűség szabja meg a sorrendjét, amit nem ajánlatos összecserélni. Már a tervezéssel és az anyagok kiválasztásával elkezdődik egy folyamat, amihez kapcsolódik később a mérés, tisztítás, darabolás, keverés, gyúrás, párolás, főzés, sütés és számtalan egyéb művelet, sőt még a tálalás is. A főzési folyamat valójában három szakaszra oszlik: 1. előkészítésre, 2. elkészítésre és 3. befejezésre/tálalásra.
Az alábbiakban olyan fontos szempontokat olvashatunk, melyek segítenek minket tudatosan felépíteni és megvalósítani egy közös főzést.
Legyen világos szerep- és felelősségmegosztás: ki a főszakács, kik a segédek, ki-miért felel.
Kezet kell mosni minden főzés előtt és bizonyos műveletek közben is (pl tojások felütése és húsdarabolás után). De igen. Komolyan.
Fűszert egy ember tegyen bele, nehogy az legyen, hogy többen egymás tudta nélkül fűszerezünk.
Érdemes elkezdeni mosogatni a főzés közben, legyen ennek felelőse, de ne büntessünk ezzel senkit.
Eszközök: vékonyfalú edényben teát főzünk és tejet forralunk, egytálételekhez vastagabbat használjunk (pl sütőtál, jénai).
Bárminek a megpucolása kiskéssel, hámozóval történik, de tábori szálláshelyeken nem alapkészlet, ezért vigyünk magunkkal és hozzuk is haza :)
Kóstolásnál ügyeljünk a higiéniára, a lenyalt kanalat ne tegyük vissza a készülő ételbe. Puszta kézzel sose kóstoljunk!
A víz, pláne, ha nagyobb mennyiség lassabban forr fel, mint számítunk rá. Pl. a reggeli tea nem lesz kész 15’ alatt. Lehetőleg fedjük le az edényt, mert úgy harmadannyi idő alatt felforr a nagy mennyiségű víz.
Tojásfeltörésnél érdemes külön egymásnak ereszteni őket. Szalmonella, és egyéb kórságok elkerülhetők azzal, ha a büdös tojást még nem öntöttük a többihez, mert külön kis tálban, vagy csészében megszaglásztuk. Vagyis: bár tojásokat szagolgatni időigényes, de megéri a közösség egészsége érdekében.
Tészta főzésénél bőségesen sózzuk a főzővizet, tehát azt el lehet sózni bátran. Pl. 5 liter főzővízhez nyugodtan adhatunk akár 4 evőkanál sót is. Önmagában a száraz tészták semleges ízűek, amikbe puhulás közben a főzővízből kerül bele az íz. Kevés olajat is érdemes beletenni, hogy ne ragadjon össze a tészta szűrés/kiszedés után.
Időtakarékos módszerek a konyhában
Az alábbiakban néhány gyorsaságot és célszerűséget szolgáló tanácsot találunk.
Olykor célszerű kés helyett ollót használni. Levághatjuk vele a sonkáról a zsíros részeket, továbbá fűszernövényeket (pl petreszelyem vagy metélőhagyma) könnyedén közvetlenül a fazékba vagy a serpenyőbe apríthatunk és nem kell külön vágódeszkán dolgozni.
Egyes zöldségeket és gyümölcsöket, pl az uborkát és az almát nem szükséges hámozni - elég, ha alaposan megmossuk őket. Nemcsak időt takarítunk meg ezzel, hanem nem hagyunk veszendőbe menni értékes vitaminokat és ásványi anyagokat sem.
A fokhagyma héját gyorsan eltávolíthatjuk úgy, hogy a kés lapját a fokhagymagerezdre szorítjuk.
Tésztaszűrő hiánya esetén szorítsunk egy fedőt a fazékra a víz kiöntésekor, kis rést hagyva, hogy a víz ki tudjon folyni.
A zöldségek kisebb darabokra vágva gyorsabban megpuhulnak főzés közben. A nagyobb krumplikat négyfelé, sárgarépát és zellert pedig csíkokra vághatunk.
A vastagabb szeletre vágott sertéshússzeletek hamarabb átsülnek, ha előzőleg húsklopfolóval, vagy annak hiányában egy lábos/serpenyő aljával meglapítgatjuk őket. De nem kell agyonverni a húst, mert úgy roncsolódnak a rostjai.
Húspogácsát (fasírozott) érdemes laposra formálni (pl 1,5 cm), mert úgy hamarabb átsül.
Ízekről, fűszerekről általában
A fűszerek ételeink ízesítésére szolgálnak. Kevesen tudják azonban, hogy a fűszerek emésztésünk számára is nélkülözhetetlenek: az étvágygerjesztésen túl serkentik a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját, javítják az emésztőmirigyek vérellátását, elősegítik a tápanyagok tökéletesebb felszívódását. Nem ajánlatos az ételek mértéktelen fűszerezése, mert azok túlzott fogyasztása is árthat. Ne dicsekedjünk azzal, hogy jól bírjuk a méregerős paprikát, ne borsozzuk meg annyira az ételt, hogy könnyet csaljon a szemünkbe. Főzés közben mindig csak annyi fűszert használunk, hogy ne nyomja el, inkább emelje ki ételeink eredeti zamatát.
Az ételek legfőbb ízesítő anyaga a só, amelyre a szervezetnek is nagy szüksége van. Azonban mindig óvatosan sózzunk, mert ha valami sótlan, könnyű utánasózni, de az elsózott ételen alig lehet segíteni. Levest, főzeléket, salátákat könnyű utánasózni, de például a rántott dolgokat vagy pogácsát utánasózással már nem tudunk feljavítani.
A fűszernövények használatánál ügyeljünk arra, hogy csak az ízük maradjon az ételben, a bogyókat, füveket (pl nagy csomóban belerakott petrezselyem leveleket) szűrjük ki belőle, mert nem kellemes, ha fogunk közé akadnak. Kisebb bogyókat pl érdemes teatojásba helyezni és azt beletenni levesbe, vagy bográcsba. A nagyobb leveles fűszerek, mint pl a babérlevél pedig könnyen eltávolítható evőeszközzel is.
A régi, hagyományos ételízesítők és fűszerek mellett egyre több újfajta, tubusba töltött vagy por alakban, zacskóban forgalomba hozott ízesítőt találunk az üzletek polcain. Ilyen pl a Delikát nevű ízesítő. Mivel ez sót is tartalmaz, az ezzel ízesített ételekhez kevesebb sót kell pluszban hozzáadni. A téli hónapokban, amikor nincs kéznél friss paradicsom, vagy paprika, vagy csak drágán tudunk hozzájutni, érdemes pl paradicsompürét, vagy pirosaranyat, gulyáskrémet használni.
A húsokról általában
A húsokat készíthetjük egészben vagy szeletben sütve, darabolva, párolva vagy főzve. Kirándulások, túrák alkalmával leggyakoribb és legkiadósabb hústartalmú ételek, amiből nagy mennyiséget könnyű elkészíteni a pörkölt, vagy a bográcsgulyás. Darálthússal készült ételek esetén nincs előzetes dolgunk a már megvásárolt hússal. De pl pörkölt készítése esetén a húst feldarabolás előtt ajánlatos folyó vízben lemosni.
A szeletekben készített húsokat (pl. rántott hús) a csontoktól és hártyáktól tisztítsuk meg, különben összezsugorodnak.
Bár a legtöbb húspultban már konyhakészre tisztítva vásárolhatjuk meg a húsokat, érdemes átnézni felhasználás előtt.
A fentebb említett kiadós, laktató ételek készítéséhez célszerű sertéshúst vásárolni. A sertés egyes részeinek legelőnyösebb felhasználása a következő:
pörkölt, gulyásleves, paprikáskrumpli készítéséhez legjobb a lapocka, vagy combhús;
rostélyoshoz, rántott szelethez inkább karajt, vagy tarját vásároljunk.
Az elrontott ételek helyrehozása - pár trükk
Ha elsóztuk a levest vagy a pörköltet, kis késhegynyi szódabikarbónát adjunk hozzá, az csökkenti a sós ízt.
Pörkölt elsózása esetén öntsünk le a levének felét és pótoljuk vízzel. Ilyenkor még mindig utána sózhatunk, ha sótlannak tűnik.
Megpenészedett lekvárt vagy befőttet a penészes réteg eltávolítása után egy edénybe öntve újra főzhetük.
Ha csomós a rántás, öntsük át egy szűrőn.
Az odaégett mártást, húst, főzeléket vagy lekvárt öntsük más edénybe és úgy főzzük tovább. Ne kaparjuk bele a leégett részt!
A túlkelesztett tésztát kevés tej és liszt hozzáadásával verjük fel újra.
Amikor a piskótatészta annyira megég, hogy majdnem használhatatlan, a használható részeket kiszedjük, összevágjuk, darált dióval, porcukorral, lekvárral összekeverjük és más süteményhez tölteléknek felhasználhatjuk, vagy diónyi golyókat formálunk belőle és kakaós cukorban megforgatjuk.
A megégett tészta használható részeit édes morzsának készítsük el.
Ha teljesen menthetetlen az ételünk, akkor öntsük az emésztőgödörbe, dobjuk ki, majd készítsünk vajas kenyeret és együk meg jóízűen. 🙂
A maradék felhasználása
Egy átlagos háztartásban a megmaradt ételeket hűtőben tárolják, vagy lefagyaszják. Kirándulások, túrák, vagy többnapos közösségi együttlétek esetén törekedjünk arra, hogy a megfőzött étel elfogyjon, mielőtt kidobnánk.
Például a vacsorához nyugodtan tálaljuk fel az ebédről megmaradt ételt is. Amennyiben így sem fogy el, de még ehető, kérdezzük meg szállásadónkat, tud-e olyan házat, ahol elfogadják, vagy az állatoknak adják.
A maradékok felhasználásánál legyünk óvatosak. Ha valami gyanú áll fenn a maradék frissességét illetően, inkább öntsük ki, mint hogy betegséget okozzunk a takarékossággal. A maradék ételeket lefedve, hideg helyen tartsuk, és felhasználáskor újra melegítsük fel. Szeretnénk pár tippet adni, hogy egyes ételmaradékok hogyan alakíthatók át más fogásokká.
Száraz zsemlét vagy kiflit felfrissíthetünk, ha hideg vízbe mártjuk és egy percre betesszük a mikróba/sütőbe.
Megszáradt kalácsból, kifliből felfújtat vagy máglyarakást készíthetünk (lásd a receptek között).
Tészta: a megmaradt főtt tésztát felhasználhatjuk levesbetétnek, pl a spagettit vágjuk fel kisebb darabokra. Szintén tésztamaradékból felfújt is készíthető: tegyük egy tűzálló tálba a maradékot, felvert tojás és tejszín keverékével öntsük le, szórjunk rá sajtot, sóval és borssal ízesítsük és tegyük 200 fokra előmelegített sütőbe 20-25 percre.
Krumpli: a megmaradt főtt burgonyát szeletekre, vagy kockákra vágva serpenyőben megpirítjuk. Vagy kisebb darabokra vágva salátát készítünk belőle tejföllel és lilahagymával. Készíthetünk belőle kruplipürét is: átnyomjuk, kevés tejjel felforraljuk, sózzuk.
Rizs: a megfőtt rizs három napig eláll a hűtőben. Készíthetünk belőle olasz rizsgombócot (arancini). A maradék rizshez hozzáadunk egy tojást, sóval és borssal ízesítjük. Kezünkkel kis gombócot formázunk belőle, a közepébe belenyomunk egy darab sajtot, vagy paprikát, majd bepanírozzuk és aranybarnára sütjük.
Általában nem használhatjuk fel más étel készítésére a megmaradt gombás ételeket, vagy olyan főtt tésztákat, amelyek mákkal, túróval vannak megszórva. Ezeket, vagy megesszük, vagy elajándékozzuk, vagy kidobjuk.
Konyhai szótár - mi mit jelent?
dinsztelés: az apróra vágott hagymát zsiradékon, pici sóval (a só gyorsítja a dinsztelődést) “üvegesre” sütjük. Ilyenkor a hagyma elveszíti fehér színét, megpuhul és átlászószerűvé válik.
habarás: lisztet vízzel kikavarsz, közepesen hígra. Ezzel lehet sűríteni. Ha a már forró levesből veszel ki egy keveset a habarásba, nem fog becsomósodni amikor beleöntöd az ételbe.
tejfölös habarás: habarásba egy kis tejfölt is teszünk.
rántás: olajon a lisztet pirítani kezdjük, mikor már zsemleszínű hideg vízzel felöntjük.
paprikás rántás: olajon a lisztet pirítjuk, mikor már zsemleszínű belerakunk egy kis pirospaprikát, majd egy-két gyors kavarás után (nehogy leégjen a paprika) felöntjük vízzel.
hagymás-paprikás rántás: hagymát dinsztelünk bő olajon, majd úgy folytatjuk, mint a paprikás rántást.
habosítás: habverővel felverjük a tejszínt, vagy tojást fényesre
karamellizálás:
Ki készítette a KM kajatárat?
Ősszel egy kis munkacsoport alakult, hogy megtervezze a KM receptgyűjtemények felépítését, szempontokat adjon a kisokoshoz és egyben konkrét recepteket is kidolgozzon. A csapathoz később csatlakozott Kalmár Petra is, akinek számos recept kidolgozását köszönhetjük!
A csoport tagjai: Jusztin Vera (Budapest), Villám Botond "Flessh" (Budapest), Bajkó Anna (Vác) és Forián-Szabó Máté (Göd).